Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   Yapay Zeka Destekli Görüntü Jeneratörleri Fotomuhabirliği ve Belgesel Fotoğrafı Nasıl Etkileyecek?                            '' SAHİPSİZ HAYVANLAR ve ŞEHİR '' Fotoğraf YARIŞMASI                            Gölge Fanzin Çıktı!                            Yapay Zeka Fotoğrafçılığı Nasıl Değiştiriyor?                            Fujifilm Karaköy - Sunum: Yapay Zeka Fotoğrafçılığı Nasıl Değiştiriyor?                            Fotoğrafın Eşik Bekçileri                            Fotografik Gündem, Bölüm: 04                            Podcast - Yapay Zeka: Yoksa Teknoloji İtekliyor, İnsanlık Feci Şekilde Tekliyor mu?                            Sanatçı Yapay Zeka, Gelecek İçin Ne Demek?                            Podcast - Sedat Pekcanattı Fotoğraf Fonu                           
Untitled Document
Fotoğrafçılık > Çekim Teknikleri > uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
hüdayi taşpınar
(aday74)
Yer: İçel
Yaş: 50
Meslek: hukukçu
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri
diyelim ki, gündüz ND filtre ile 3 dk lık bir çekim yapacağız. bu çekimi kablo deklanşörle yapacağız. makinenin diyaframı otomatik ayarlama şansı var mıdır? mutlaka uygun diyaframı tahmin edip biz mi ayarlamalıyız. cevap verenlere teşekkür ederim.
Tarih:14.10.2012 20:52:11     IP:85.***.***.246
Cüneyt Atıl
(cakadirli)
Yer: Osmaniye
Yaş: 57
Meslek:
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri
 çekimlerde nd filtrenin zaten pozlama süresini uzattığını belirledim  , daha iyi sonuç almak için farklı birkaç diyafram değeri verip aynı sürede manuel çekim bu soruyu çözecek en iyi yöntemdir, tabiki p modda ise makine hem uzun pozlar hemde diyaframıda otomatik seçer, saygıyla.
Tarih:15.10.2012 20:12:47     IP:85.***.***.73
ibrahim çanakçı
(ibrehim)
Yer: İstanbul
Yaş: 55
Meslek: Eğitim
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri

Hüdayi Bey Merhaba,

Çekim süresini sizin belirleyeceğiniz, diyaframı ise makinenin otomatik seçeceği modda (Nikon için S-Canon için Tv) makinenin diyafram atamak için ışık okuması yapabilmesi gerekir. Dolayısıyla kullanacağınız ND filtre faktörü burada önemli rol oynar. Örneğin 10 faktörlü bir ND filtrede vizörden baktığınızda hiçbir şey göremezsiniz, böyle bir filtrede makine odaklama ve ışık okuması yapamayacağından yanılacaktır. Daha düşük faktörlü filtrelerde ışık geçirgenliği daha fazla olacağından, istediğiniz modu kullanabilirsiniz.

Aslında ne çekmek istediğnizi yazarsanız daha açıklayıcı bilgiler alacağınızı düşünüyorum 

Tarih:15.10.2012 20:50:12     IP:78.***.***.51
hüdayi taşpınar
(aday74)
Yer: İçel
Yaş: 50
Meslek: hukukçu
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri
cevap verenlere tekrar teşekkürler. ama galiba derdimi anlatamadım. ben gündüz vakti, nd filtre yardımı ile sahilde tül etkili bir uzun pozlama fotoğraf çekmek istiyorum. çekim süresinin 90 saniye olmasına karar verdim. sanıyorum bu durumda "bulb" modunu kullanmam ve manuel çekim yapmam gerekiyor. böyle bir çekimi otomatik yapma şansım var mı? çünkü makineler otomatik modda en fazla 30 saniye çekim yapıyorlar. ya da 90 saniyeye en uygun diyafram açıklığını tahmine göre mi ayarlamalıyım (Cüneyt Bey bu kısma "evet" diye cevap vermiş farkındayım).
Tarih:15.10.2012 22:48:59     IP:85.***.***.183
ibrahim çanakçı
(ibrehim)
Yer: İstanbul
Yaş: 55
Meslek: Eğitim
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri
Neden 90 saniye kararı verdiniz, kaç faktörlü ND filtre kullanıyorsunuz, gün içinde dediğiniz öğle saatleri mi yoksa gün doğumu-gün batımı mı?
Tarih:15.10.2012 23:08:28     IP:176.***.***.225
Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 35 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 26 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 35 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 27 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 35 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 28 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 35 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 29 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 35 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 30 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 35 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 31 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 35 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 33 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 35 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 34

()
Yer:
Yaş: 2023
Meslek:
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri

Hüdayi bey merhabalar,

ND (Nötr yoğunluk) filtrelerinin etkisi aynı olsa da iki farklı kullanım amacı var. Birincisi sert ışık altında flu arka plan elde etmek amacıyla çok açık diyafram değeriyle (1-1.2-1.4-1.8 gibi) çekim yapabilmek. İkincisi ve daha sık başvurulan amacı ise, yine lens içerisinden geçen ışık değerini düşürüp uzun süreli pozlama yaparak, normalde gözle görülemeyen farklı etkiler elde edebilmek. Tüm fotoğraflarda olduğu gibi uzun pozlamada da çekim değerleri için en önemli etken ortamdaki ışık şiddetidir. Makineye bağlayacağımız tüm değerler ışığın şiddetine bağlıdır.  

Kullanacağımız diyafram değeri için ise şunları söyleyebiliriz. Diyafram lens içerisinden geçen ışığın miktarını ve net alan derinliğini belirler. Ancak, sözünü ettiğiniz manzara fotoğrafları için genellikle geniş açı lensler kullanılır ve geniş açı lenslerin büyük bölümü en keskin görüntüleri f/8 ile f/14 arasında vermektedir. Diyaframımızı bu değerler arasında sabitleyecek olursak, bizim yapmamız gereken ortamdaki ışık şiddetine bağlı olarak pozlama süresi ve İSO  değerini ayarlamak olacaktır. Böylesi bir manzara fotoğrafında İSO değerini yükseltmek kalite kaybı anlamına geleceğinden 100-200 gibi bir değer seçmek ve bu ayarı da sabitlemek en mantıklı yol olur. Geriye sadece pozlama süresini belirlemek kaldı ki onu yapacak olan da makine gövdesinde bulunan perde. Günümüzde kullandığımız makineler 19-20 EV(Exposure Value-pozlama değeri) aralığında çalışır. Yani 30sn. ile 1/8000 sn. arasında 19 adım fark vardır. Eğer 30 sn.den daha uzun bir pozlama süresi istiyorsak bunu BULB Modunda tamamen manuel olarak yapmalıyız. Bunun için en iyi yöntem ND filtreyi takmadan önce pozlama değerlerini ölçüp, filtrenin faktörü kadar fazla pozlamayı belirlemektir. Örneğin 10 stopluk bir ND 1000 filtre kullanalım. Filtreyi takmadan önce İSO 100 f/8 ve 1/60 sn. değer okuduk. Şimdi İSO ve diyaframı sabit bırakacağımıza göre pozlama süresini hesaplayalım.  1/60, 1/30, 1/15, 1/8, 1/4, 1/2, 1, 2, 4, 8, 15 sn. lik bir uzun pozlama yapabiliriz. Diyaframı f/16 olarak değiştirirsek pozlama süremiz artacak ve 60 sn. olacaktır. Eğer filtre lense takıldıktan sonra pozlama ölçümü yapılacaksa, makinenin vizörü elle kapatılmalı ve vizörün içinde bulunan pozometreye ters taraftan ışık girmesi engellenmelidir. Elbette ki bu yazdıklarımız mutlaka uygulanması gereken değerler değil. İstenen fotoğrafı elde edebilmek için farklı kombinasyonlar denenebilir. Şunu da eklemek isterim ki, su yüzeyi ve bulutlardaki hareket hissi için hava koşulları da büyük önem taşır. Örneğin rüzgarın az olduğu bir havada bulutlardaki hareketi ortaya çıkarmak için 30 sn. bile yeterli olmayabilir. Ya da parçalı bulutlu havalarda ortamdaki ışığın ani şekilde değer değiştirmesi de mümkündür. Böyle durumlar için farklı yoğunluk değerlerine sahip birden fazla ND filtre ya da yoğunluğu 1 ila 12 stop arasında ayarlanabilen bir filtre kullanmak en akıllıca çözüm olacaktır.100-200 sn. gibi  uzun pozlama zamanını ayarlamak için bir zaman ölçer de iyi iş görecektir.

Sıkıntılı gibi görünen çok keyifli bir iştir bu. Deklanşöre bastıktan sonra beklerken uzun pozlamanın ne kadar “uzun” olduğunu daha iyi anlıyor insan. İyi çalışmalar diliyorum.

Tarih:16.10.2012 01:09:40     Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 36 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 21 IP:88.***.***.114
Yüksel
(yukselb)
Yer: Muğla
Yaş: 103
Meslek: fethiye
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri

Gereksiz ve kırıcı bazı forumların dışında ND filtre kullanımı ve uzun pozlama ile ilgili forum açılması son derece güzel...

Konuya hakim arkadaşlarımızın verdiği bilgiler ve özellikle Bora Çınar  kardeşimizin ders niteliğinde bilgilendirici  anlatımı , benim 

gibi ara sıra uzun pozlama deneyenler için bulunmaz kaynak...

Sevgili Bora ' ya teşekkürler.

Umarım birgün beraber çalışma şansımız olur.

 

Herkese sevgi ve selamlar

Tarih:16.10.2012 09:49:04     IP:78.***.***.170
Zarif Nuhut
(zarifnuhut)
Yer: Ankara
Yaş: 71
Meslek: Çalışma miadını doldurdu :)
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri
Teşekkürler ediyorum Bora ustam, eksiklerimi tamamladım...
Tarih:20.10.2012 00:00:54     IP:78.***.***.95
hüdayi taşpınar
(aday74)
Yer: İçel
Yaş: 50
Meslek: hukukçu
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri
verilen cevaplardan oldukça faydalandığımı bildirir ve ilgilenen tüm fotoğraf dostlarına teşekkürlerimi sunarım
Tarih:21.10.2012 14:50:33     IP:85.***.***.160
Murat Aksu
(muratx)
Yer: Balıkesir
Yaş: 55
Meslek: Orman. Müh.
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri

uzun pozlama hakkında çok güzel ayrıntılı bilgiler için teşekkür ederim Ustam Bora 

 

Tarih:21.10.2012 23:10:04     IP:94.***.***.16
Alper Özer
(ozeralper)
Yer: Ankara
Yaş: 51
Meslek: Akademisyen
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri
Oldukça yararlı bilgileri bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Çok faydalandım. Artık deneme zamanı :):) Sevgiler, selamlar. 
Tarih:22.10.2012 16:33:46     IP:88.***.***.152
Hüseyin Bostancı
(bybostanci)
Yer: Konya
Yaş: 48
Meslek: Esnaf
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Uzun pozlama için nd1000x pembeleşme ve renk kayması sorunu

Uzun pozlama farklı sürelerde yapmama rağmen pembe renk kayması fotoğrafın tam ortasında oluşuyor.

Filtre bw ürünü nd1000x 10 stop.

nikon 17-55 f2.8 lens kullanıyorum.

 

Sorunun nerden kaynaklandığını bilemedim.

her türlü ayarda çektim.farklı sürelerde çektim.makine içinde uzun pozlama on konumunda çektim.çözüm bulamadım.

Yardımcı olursanız memnun kalacağım. 

Tarih:02.06.2014 20:07:09     IP:78.***.***.227
Zarif Nuhut
(zarifnuhut)
Yer: Ankara
Yaş: 71
Meslek: Çalışma miadını doldurdu :)
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri

Hüseyin bey merhaba,

Uzun pozlamada vizörden ışık alma ihtimali yüksek, pozlama esnasında vizörü kapatırsanız, ışık girişinii engellerseniz muhtemelen sorununuz çözülecektir. 

Tarih:02.06.2014 22:28:55     IP:207.***.***.139
Yavuz Alhan
(yavuzalhan)
Yer: Malatya
Yaş: 47
Meslek: Pazarlama
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri
Teşekkürler paylaşım için
Tarih:29.10.2014 23:29:24     IP:176.***.***.118

(siba1453)
Yer: İstanbul
Yaş: 103
Meslek:
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri
bu konuda araştırma yaparken bende böyle bir ders buldum http://fatihnebioglu.com/10-stop-nd-filtre-kullanimi/
Tarih:19.12.2014 08:09:07     IP:95.***.***.78
Murat İBRANOĞLU
(ibranoglu)
Yer: Diğer
Yaş: 53
Meslek: Öğretmen
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri
Bu konuda  pratik bir kaç bilgi de ben paylaşayım  .  ND filtrede  önemli sorunlardan biri de kadraj ayarlamadır  . Filtre takılmadan  ayar tavsiye ederim  , Ancak bazen  tak - çıkar sorun oluyor. Vizörden bakınca göremeseniz bile  Canlı ön izlemeyi  kullanınca    kadrajın görüldüğünü  farkedeceksiniz   ( Not :  Hava çok karanlık olmamalı )   Renkler genellikle kırmızı tonda olur  bunu önlemek isterseniz  Manuel  beyaz ayarınadan  4000 ve aşağı Kelvinleri deneyin ( Raw çekiyorsanız çok fazla uğraşmaya gerek yok ) .   Bir de  Gün batımından sonra pozlama yapıyorsanız  mutlaka hesapladığınızdan biraz daha fazla pozlama yapın  . ( Gündoğumu  için tersini düşünün ) nedeni de  Pozlamanız devam ederken  hava da kararmaya devam edecektir  .  İyi çekimler ...
Tarih:20.12.2014 13:38:11     IP:195.***.***.51
Emirhan Altun
(emirhanaltun)
Yer: Bursa
Yaş: 55
Meslek: Kimya öğretmeni
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri
Uzun pozlama ile ilgili sorunum vardı. Verilen bilgiler çok yararlı oldu. Fotono1 bir okul gibi bütün fotoğraf sever dostlara teşekkürler.
Tarih:05.01.2015 18:41:58     IP:78.***.***.162
didem dereli akdeniz
(didemdereli)
Yer: İzmir
Yaş: 53
Meslek: tıp doktoru
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri
çoook teşekkür ederim. bu forum konusunu okumak benim gibi bir acemi için bulunmaz bir ders niteliğinde  soranlara da yanıtlayanlara da binlerce teşekkür yeniden
Tarih:25.01.2015 20:08:06     IP:176.***.***.176
ibrahim altun
(jantymans)
Yer: Adapazarı
Yaş: 43
Meslek: Bir garip geldi geçti dersiniz
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:uzun pozlama çekimlerde diyafram değeri

Pozlama zamanları aslında doğru değerden uzun pozlandığında fotoğrafa etkisi eğer insanlar içerisinde fotoğraf çekiyorsanız onları görmemenizi sağlamakta.Bir şelale fotoğrafını çeşitli zaman aralıklarında bir kaç çekim yaptığımda 3 dakika pozlama ile 10 dakika pozlama arasında hiçbir fark yoktu sadece 3 dakika altında şelale altındaki kişiler silüet halinde çıkıyordu.

Bir başka konuya gelirsek renk meselesi piyasada çeşitli fiyatlarda nd filtreler mevcut ama atlanılan bir konu var her filtre aynı renk skalası kullanmıyor kendi kullandığım bir kaç farklı markanın üreticileri ile yaptığım mail trafiğinde b&wsiyah hoya gri tiffen kırmızı nisi gri(35) renk scalası baskın diye bana dönüş yaptılar

tiffen nd filtre ormanda ve ağaç nehir dere kombinasyonunda çok doğal fotoğraf verirken.b&w ve nisi  deniz kenarında çok doğal renkler vermiştir...

Tarih:11.07.2017 13:21:36     IP:88.***.***.226