Selenium toner ile siyah beyaz film yoğunlaştırma (kontrast arttırma)

 

Kodak Rapid Selenium Toner ile tonlama yoluyla siyah beyaz negatif filmde orantısal yoğunlaştırma ve bu sayede kontrast artırma yapmak mümkündür.

Selenium toner gren artırmaz ve aynı zamanda filme arşivsel özellik (uzun ömür) sağlar.

Ben, gerektiğinde düşük kontrastlı filmlerimde Selenium toner ile yaklaşık 1 kart kontrastı kadar (Zone Sistem terminolojisi ile N+1) orantısal yoğunluk sağlıyorum. Bu orantısal yoğunluk, negatifin az yoğunluklu bölgelerinde (baskıdaki koyu tonlar) neredeyse yok kadar az, negatifin çok yoğunluklu bölgelerinde (baskıdaki açık tonlar) maksimum yoğunluk anlamına gelir.

 

Selenium Toner ile Yoğunlaştırma

 

  1. Islatma – Selenium ile yoğunlaştırılacak siyah beyaz film önce saf suda (akü suyu) yaklaşık 5 dakika süreyle ıslatılır. Bu işlemin sonunda saf su dökülür.
  2. Sabitleme (fikser) – Taze TF-3 1:4 (veya Ilford Rapid Fixer) sertleştiricisiz hızlı amonyum tiyosülfat fikser’de 1 dakika sabitleme yapılır.
  3. Selenium Kullanım Solüsyonu – Kodak Rapid Selenium Toner 1:2 yaklaşık 270C saf su ile karıştırılır. Bu solüsyon bilahare yapılacak yıkama suyundan daha ılık olmalıdır.
  4. Selenium Toner ile Yoğunlaştırma – Filmi sabitleme (fikser) solüsyonundan alarak doğrudan Selenium Kullanım solüsyonuna atılır (fikser’dan sonra su ile yıkamadan) ve 10 dakika süreyle, nazik  hareketlerle, negatife zarar vermemeye özen göstererek tonlanır. 35mm ve 120 roll filmler yıkama makaralarına (Paterson gibi) sarılarak yapılmalıdır.
  5. Ön Yıkama – Soğuk suda 2-3 dakika yıkanır. Yıkama suyu Selenium Kullanım Solüsyonundan daha soğuk olmalıdır (200C).
  6. Hypo Clearing banyosu (HCA):  Negatif 3-5 dakika süreyle HCA solüsyonunda yıkanır.
  7. Son Yıkama – Negatif akar çeşme suyunda – 30 dakika süreyle yıkanır.
  8. Arı Yıkama – Kağıt filtreden geçirilmiş kullanılmamış saf suya (akü suyu) 1-2 damla Kodak Photo-Flo damlatılıp 1 dakika süreyle yıkanır.