Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   Kaliteli ve ucuz hafıza kartı                            PhotoWorld ile Yedigöller Fotoğraf Turu - 04 Kasım 2018 Pazar                            Vefat                            PhotoWorld ile Mudanya / Trilye Fotoğraf Turu 18 Kasım 2018 Pazar                            PhotoWorld ile Taraklı – Göynük – Çubuk Gölü Fotoğraf Turu 23 Eylül 2018 Pazar / Günübirlik                            PhotoWorld İle Pınarbaşı, Küre Dağları, Safranbolu Fotoğraf Turu 27-29 Ekim 2018                            PhotoWorld ile Kerpe - Kefken - Cebeci Fotoğraf Turu - 02 Eylül 2018 Pazar                            PhotoWorld ile Enez Fotoğraf ve Deniz Turu 12 Ağustos 2018 Pazar                            PhotoWorld ile Enez Fotoğraf ve Deniz Turu / 23 Temmuz Pazar                            YORUMCU EDİTÖR OLMAK İSTER MİSİNİZ?                           
Untitled Document Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 18 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 85 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 19 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 21 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 18 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 87 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 18 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 89 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 18 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 91 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 18 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 98 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 18 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 99 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 18 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 100 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 18 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 102 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 18 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 105 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 18 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 106 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 20 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 108 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 21 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 110
> >
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 22 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 26 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 22 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 27 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 22 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 28 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 22 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 29 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 22 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 30 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 22 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 31 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 22 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 33 Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 22 in /home/fotono1/domains/fotono1.com/public_html/modul/forummesaj.php on line 34

()
Yer:
Yaş: 2018
Meslek:
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Tarih:..      IP:.***.***.
 
Erol Özer
(mjora)
Yer: İçel
Yaş: 57
Meslek: Öğretim Üyesi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:

Merhaba Mehmet Bey, 

Yazınızda eş, dost, arkadaşlık ilişkilerine dayalı olarak fotoğrafların seçildiğini, puanlar verildiğini ve ayrıntılı yorumlarda yer verildiğini belirtiyorsunuz.  En son ayrıntılı yorumu yaptığım ve sitemiz admin ve editörlerinden Celalettin Beyin fotoğrafını yorumladığım için üzerime alındım. Sizin için yeterli olacaksa şu cevabı vermek istiyorum. Ayrıntılı yorum yapmamız bizden yorumun yeralacağı tarihten 15 gün önce istenmişti. Ben teknik ve kompozisyon açısından temel fotoğraf bilgilerinin anlatılabileceği bir yorum yapmak istediğim için buna uygun olabilecek bir fotoğrafı bekledim. Öncelikle alan derinliğini anlatan bir fotoğraf önceliğimdi.  Birçok fotoğrafın exif bilgileri bu açıdan yeterli değildi veya silinmişti. 10-12 gün boyunca sürekli fotoğraf araştırdım. Son olarak Celalettin Beyin fotoğrafının uygun olduğuna karar vererek bu fotoğrafı yorumladım. Öncelikle ilk düşüncem aslında bir kısmımızın bildiği, ama sitemizin özellikle fotoğrafa yeni başlayan üyelerine katkı sağlayabilecek teknik ve kompozisyon öğelerini içeren bir fotoğraf seçmekti. Burada benim için önemli olan kimin fotoğrafı olduğu değil, üyelerimizin çoğunluğuna bilgi açısından katkı sağlayabilecek bir tercihte bulunmaktı. 

Selamlarımla... 

Tarih:21.09.2018 13:47:00    
KORKMAZ GÖÇMEN
(photohunter)
Yer: Ankara
Yaş: 70
Meslek: Belgesel Fotoğrafçı - Yazar
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:

 

Sevgili Ustacığım Mehmet ÖZISPARTALI,

 

 

Tesadüfen foruma yazdıklarınızı okudum.

 

Editörümüz Erol Özel neden bir başka editörün fotoğrafının altına yorum yazdığını izah etmiş. O konuda bir sorun yok…

 

Anladığım kadarıyla; fotoğraflarınıza ayrıntılı yorum yazılmaması sizi üzmüş. Sizin de hissettiğiniz gibi editör arkadaşlarımız yazmak istedikleri yoruma uygun fotoğraf seçerler, ya da rastgele bir fotoğraf onlara farklı konularda yorum yazmalarına neden olur.

 

Benim tercihim, kimin olduğuna bakmaksızın seçtiğim fotoğrafa yazacağım yorumun hedefine ulaşmasıdır. Fotoğraf sahibini memnun etmek veya yazdıklarımla onu üzmek gibi bir çabamın olmadığı açıktır.

 

Editörlük görevimin yanı sıra ayrıca her 15 günde yayınlamayı disiplin ettiğim “Ayrıntılı Yorumların” adaletli dağılımı için kimin yorum yazacağı konusunu da görev edindim. Ancak Yorumcu Editörlerin kimin fotoğraflarına yorum yazmaları gerekliliğine asla müdahil değilim.

O nedenle neden sizin fotoğraflarınıza yorum yazılamadığı konusunu aydınlığa kavuşturamıyorum.

 

Ama hatırınız için, ayrıntılı yorum çizelgesini bozmamak adına burada fotoğrafınızın altına birkaç tümce ile yorum yazmakla gönlünüzü almak istiyorum. Şu ana kadar iki fotoğrafınızı yayınladığınızı görüyorum.

 

Sanırım eskilerini silmişsiniz. Üzüldüm. Her neyse her iki fotoğrafınızın da ortak sorunları var. Bunların başında ışığı iyi kullanmakta titiz davranmadığınız başta geliyor. Ancak çok önemli bu sorun sizi diğer soruncuklara taşıyor. Örneğin net alan derinliğindeki yanlışlıklar.

 

Fotoğrafın genelindeki netsizlik ve yine genelinde renksizlik var. Bakınız fotoğrafınızı siyah beyaza çevirin lütfen, göreceksiniz ki, fotoğrafınız hemen iki boyuta düşecek. Yani derinliği olmayan düz bir satha yayılmış gri tonlar. Sorununuz bu. Lütfen öncelikle ışığı iyi kullanın ve netliğinizi iyi kontrol edin ayrıca da karenizde farklı birkaç renk olsun. Şimdilik bu kadar. Ayrıntılı yorum da yazmış olsam bu üç konuyu işlerdim.

 

Sevgilerimle Ustacığım, daha farklı fotoğraflarınızda buluşmak üzere hoşça kalın.

 

Korkmaz GÖÇMEN


 

Tarih:25.09.2018 11:39:14    
KORKMAZ GÖÇMEN
(photohunter)
Yer: Ankara
Yaş: 70
Meslek: Belgesel Fotoğrafçı - Yazar
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:

Sevgili Mehmet ustacığım,

 

Benim dediklerime yanıt vermeyin, ama lütfen iyi okuyun.


Her sanatçı kendi çapında ustadır, siz de benim gözümde ustasınız. Unutmayınız ki, sizin yaptıklarınızı bir başkası yapamayabilir, işte bu da sizin ustalık farkınızdır. Benim fotoğraflarımı da hiç merak etmeyin. Duvarları dolduran ödüller insana bir şey katmıyor, kuru bir anı olarak kalıyor ve baktık ça bir kaç saniye geçmişi anımsayıp göğsünüz kabarıyor, ama sonuç hiç; yani, kocaman bir sıfır.  Sadece kuru bir övünç kaynağı... O nedenle fotoğraf yüklemek benim prensibim değil. Kendime söz verdim bunu kırmak istemiyorum. Fotoğraf yüklemeden bilgi paylaşımı beni mutlu ediyor. Gelin, lütfen dost ellerimiz buluşsun ve birbirimize bildiklerimizi aktaralım. Hem şu kısa ömürlü dünyada dostluktan daha güzel ne olabilir ki? Böylece mutlu oluruz. Fazla mı ajitere ettim yoksa? Bilemiyorum, ama teklifim ciddi.

 

Yineliyorum sevgili ustacığım: "Uzatın elinizi dostça paylaşımlar yapalım."

Sevgilerimle... 

Korkmaz Göçmen. 

Tarih:26.09.2018 20:55:05