Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   Yapay Zeka Destekli Görüntü Jeneratörleri Fotomuhabirliği ve Belgesel Fotoğrafı Nasıl Etkileyecek?                            '' SAHİPSİZ HAYVANLAR ve ŞEHİR '' Fotoğraf YARIŞMASI                            Gölge Fanzin Çıktı!                            Yapay Zeka Fotoğrafçılığı Nasıl Değiştiriyor?                            Fujifilm Karaköy - Sunum: Yapay Zeka Fotoğrafçılığı Nasıl Değiştiriyor?                            Fotoğrafın Eşik Bekçileri                            Fotografik Gündem, Bölüm: 04                            Podcast - Yapay Zeka: Yoksa Teknoloji İtekliyor, İnsanlık Feci Şekilde Tekliyor mu?                            Sanatçı Yapay Zeka, Gelecek İçin Ne Demek?                            Podcast - Sedat Pekcanattı Fotoğraf Fonu                           
Untitled Document
PhotoWorld > PhotoWorld İletişim > PhotoWorld ile Hersek Lagünü Kuş Çekimi ve Erikli Şelalesi Fotoğraf Turu 01 Aralık 2019
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
Digital PhotoWorld
(Dergi)
Yer: İstanbul
Yaş: 44
Meslek: Dergi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
PhotoWorld ile Hersek Lagünü Kuş Çekimi ve Erikli Şelalesi Fotoğraf Turu 01 Aralık 2019

PhotoWorld ile Hersek Lagünü Kuş Çekimi ve Erikli Şelalesi Fotoğraf Turu

 

01 Aralık 2019 Pazar / Günübirlik

 

Fiyat: 155 TL

 

PhotoWorld gezilerinde bu kez farklı bir çekim konumuz olacak. Göçmen kuşların Türkiye’deki önemli uğrak yerlerinden biri olan Hersek Lagünü’nde kuş gözlemleyip tele objektiflerimizle kuşları fotoğraflamaya çalışacağız. Hersek Lagünü’ne yeni yapılan Bilgilendirme Alanı’nda kuşlar hakkında bilgi alıp Gözlem Kulesi’ne çıkarak Osmangazi Köprüsü manzarası eşliğinde sayıları 206’yı bulan kuş türlerinden kısmetimize düşenleri fotoğraf karelerimizle ölümsüzleştireceğiz. Sabah kahvaltımızı feribotta paket kahvaltı şeklinde alacağız. Ardından feribottan hareket edip doğrudan Lagün bölgesine geçerek öğleye kadar burada çekimlerimizi yapacağız. Ardından bu kez bir başka doğal güzellik olan Erikli Yaylası’na doğru yola koyulacağız. Burada yemek molamızı verip Erikli Şelalesi’nde uzun pozlama çekimlerimizi yapacağız. Ardından hava açık olursa bu kez tekrar Hersek Lagünü’ne gelerek günbatımının eşsiz renkleriyle birlikte Osmangazi Köprüsü’nü fotoğraflayacağız. Sonrasında saat 18:15 gibi Feribot’a hareket edip İstanbul’a döneceğiz. İstanbul’a varışımız yaklaşık olarak 20.00 civarında olacaktır.

 

Gerekli ekipmanlar:

Teleobjektif (minimum 18-135mm, 55-250mm ya da 70-300mm objektif önerilir)

Tripod

Polarize ve ND filtre

Yağmurluk

Kaymayan yürüyüş ayakkabısı

 

Hersek Lagünü

Hersek Lagünü, Marmara Denizi güney kıyılarında, az sayıdaki lagün (deniz gölü) sisteminden biridir. Yalova ili Altınova İlçesi sınırları içerisinde bulunan lagünün yüzey alanı 152 hektardır. Gölün ortalama derinliğinin 50-60 cm. en derin noktasının 90 cm. olduğu tespit edilmiştir.

Hersek Lagünü başta su kuşları olmak üzere pek çok türün barınma, beslenme ve üreme alanı olarak büyük önem taşır. Gölün kışın donmaması nedeniyle özellikle sert geçen yıllarda göl yüzeyinin tamamında başta ördekler olmak üzere pek çok kuş türünü görmek mümkündür.

Alan her ilk ve sonbahar döneminde Avrupa ve Afrika kıtaları arasındaki yüz binlerce  kuşun geçtiği göç yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu nedenle göç kuşları için beslenme ve dinlenme alanı olarak önemli bir konumdadır. Yine kış aylarında kuzeyden gelen su kuşları için önemli bir beslenme alanıdır.

Alanda özellikle denizle göl arasındaki kıyı şeridinde koloni halinde üreyen önemli kuş türleri bulunmaktadır. Bunlar Kara gagalı sumru, Sumru, Akdeniz martısı, Poyrazkuşu, Küçük Halkalı Cılıbıt ve Gümüş martıdır. Karagagalı sumru alanda üreyen en az 20 çiftlik popülasyonu ile Hersek Lagünü’ne önemli kuş alanı (ÖKA) özelliğini kazandırmaktadır. Bu tür ülkemizde Gediz Deltası’ndan sonra sadece Hersek Lagünü’nde  üremektedir.

Alanda üreyen diğer bir tür de Uzunbacak’tır. Bu tür küçük bir alanda üreyen 25 çift ile lagüne önem katmaktadır.

Yaz döneminde Lagün çevresinde sulak alan kenarındaki maki ve karışık orman içerisinde birçok yerli ve göçmen kuş türü de üreme ve barınma olanağı bulmaktadır.

Hersek Lagünü kış mevsiminde barındırdığı Flamingo sayısı ile de Marmara bölgesinde önemli bir konuma sahiptir. Alanda 2013-2014 kışında 1000 bireyi aşkın Flamingo sayılmıştır.

Yine kış ve bahar aylarında gözlenen 6 birey Pufla ördeği ülkemiz için önemli sayıdır.

İncegagalı Martı da kış ve bahar aylarında alanı yüksek sayılarda kullanan bir martı türüdür.

Alanda yapılan kış ortası su kuşu sayımlarıyla (KOSKS) ve diğer gözlemlerle toplam 206 tür tespit edilmiştir. Bu sayı, alan olarak küçük olmasına rağmen Hersek Lagünü’nü ülkemizdeki sulak alanlar arasında ön sıralara taşımaktadır.

 

Ücrete Dahil Olan Hizmetler
* Lüks araçlar ile gidiş dönüş ulaşım
* Çevre Gezileri

* Araçta Paket Kahvaltı

* Fotoğraf Danışmanlığı

* Lider Artuklu Turizm Güvencesi


Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

* Öğle Yemeği

* Tüm özel harcamalar
* Müze ören yeri girişleri

 

Hareket Saati ve Yeri:

07:00 (Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı Önü)

 

Detaylı Bilgi ve Kayıt:

Serhat Yılmaz

serhaty@photoworld.com.tr

0532 540 55 75

 

Tarih:06.11.2019 12:00:59    
İrfan Kurt
(irfkrt)
Yer: Samsun
Yaş: 67
Meslek: Öğretim Görevlisi
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:PhotoWorld ile Hersek Lagünü Kuş Çekimi ve Erikli Şelalesi Fotoğraf Turu 01 Aralık 2019
Katılmayı çok isterdim ama çok uzaklardayız...
Tarih:20.02.2021 12:27:35     IP:88.***.***.50