Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
  Kullanıcı Adı Şifre Beni hatırla Yeni Üye/Şifremi Unuttum
RenklerArama
Forumda son 10 mesaj:   Yapay Zeka Destekli Görüntü Jeneratörleri Fotomuhabirliği ve Belgesel Fotoğrafı Nasıl Etkileyecek?                            '' SAHİPSİZ HAYVANLAR ve ŞEHİR '' Fotoğraf YARIŞMASI                            Gölge Fanzin Çıktı!                            Yapay Zeka Fotoğrafçılığı Nasıl Değiştiriyor?                            Fujifilm Karaköy - Sunum: Yapay Zeka Fotoğrafçılığı Nasıl Değiştiriyor?                            Fotoğrafın Eşik Bekçileri                            Fotografik Gündem, Bölüm: 04                            Podcast - Yapay Zeka: Yoksa Teknoloji İtekliyor, İnsanlık Feci Şekilde Tekliyor mu?                            Sanatçı Yapay Zeka, Gelecek İçin Ne Demek?                            Podcast - Sedat Pekcanattı Fotoğraf Fonu                           
Untitled Document
Fotoğrafçılık > Stüdyo Fotoğrafçıları > Saygı değer fotoğraf dostları.
Sıralama Değiştir Cevapları baştan sonra sırala Cevapları sondan başa sırala
Gökhan Kılıç
(freeman)
Yer: Kocaeli
Yaş: 37
Meslek: Serbest
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Saygı değer fotoğraf dostları.

fotonoda üye olan tüm profesyonel fotoğrafçı ustalarıma seslenmek istiyorum, affınıza sığınarak, merak ettiğim bazı hususlar olduğunu bildirmek ve bu konuları sizlerle paylaşmak istedim, sizlerden desteğinizi esirgememeniz için ricada bulunacağım, Öncelik benim gibi bu işe gönül vermiş, öğrenmek için mücadele eden amatör fotoğrafçılara yaptığınız yorumların eleştiri tadın da olması yani tebrikler deyip geçmenin biz yeni başlayanlar için, iyi olmadığını düşünüyorum, benim herhangi bir bilgim olmamasından dolayı benim ve benim gibi amatör kişilerin siz ustaların fotoğraflarına tebrikler yazması gayet normal, fakat siz profesyonel fotoğrafçıların bizim baştan aşa kusur bulunan fotoğraflara tebrikler deyip geçilmesi beni etkilemekte, belki fotoğtaf çekmekten soğutmamak için yapılıyordur, bilmiyorum ama ben ona yorumluyorum, şunuda bildirmek isterimki bulduğunuz her kusur ve yaptığınız tüm yorumlar biz amatör fotoğrafçıların, sizlerin yaptığı yorumların ardından, çekilen bir diğer fotoğraf için büyük bir katkı olduğunu düşünüyorum. Editörlerden ricam biz ametör fotoğrafçılara birazdaha fazla eleştiri ve yorum yapmanız bizleri gerçekten mutlu edeceğine canı gönülden inanıyorum. Saygı ve sevgiyle teşekkürlerimi sunarım.

Tarih:24.02.2010 19:02:23     IP:88.***.***.176
Sibel MERAL
(metis)
Yer: Çanakkale
Yaş: 45
Meslek:
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Saygı değer fotoğraf dostları.
özgür bey , siz fotono1 sitesinin ortağı yada sahibimisiniz ??? lütfen net cevap veriniz........ iyi geceler.
Tarih:25.02.2010 01:35:37     IP:88.***.***.255
Can TEZOL
(tezolcan)
Yer: Eskişehir
Yaş: 49
Meslek: CAD Designer
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Saygı değer fotoğraf dostları.
Gökhan Bey, söylediklerinize ben de katılıyorum. Bu vb. sitelerden çok fazla bilgi sahibi oldum. Tabi bunda fotoğraflarıma yapılan olmusuz yorumların çok daha fazla katkısı var. Bu yüzden bilen üyeler bilirler; bilgi ve tecrübelerim dahilinde, zaman bulabildiğimce fotoğraflara, sadece fotoğrafı değerlendirerek, tebrik/teşekkür haricinde yorumlar yazmaya çalışıyorum. Tahminimce çoğu üye, "olumsuz eleştiri yaparsam tepki alır mıyım? polemiklere girer miyim?" vb. sorularda boğulmamak için tebrik/teşekkür formatında yorum ve cevaplar yazıyor. Profosyonel üyeler ve editörler bu sitede detaylı yorum altında fotoğraf değerlendiriyor ama bu sayı da çok az. Ana sayfada detaylı yorum alan fotoğrafları hafızamıza kazımaya  çalışır gibi günlerce aynen görüyoruz. Tabi zaman olsa daha fazla eleştireceklerini de biliyorum ama o yorumlar gerçekten çok fazla bilgi ve tecrübe içeriyor. Faydası da o oranda büyük oluyor. Bu vb. konu defalarca forumlarda açıldı tartışıldı. Değişen çok da fazla birşey olmuyor. Şahsen bilgi paylaşımının en üst düzeyde olmasından yanayım. Bu bizim gelişememiz adına bu sitelerin en büyük faydasıdır. Selamlarımla...
Tarih:25.02.2010 10:16:55     IP:212.***.***.2
Gökhan Kılıç
(freeman)
Yer: Kocaeli
Yaş: 37
Meslek: Serbest
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Saygı değer fotoğraf dostları.

Can bey desteginiz için teşekkür ederim, bazı karşılaştığım durumlar var ki çok enteresan kendi çektiğim fotoğrafta bulduğum hataları bile deyinip yorum yapmıyorlar aslında eleştiri yapmak kırmak değil de ona destek olduğunu belirtmek adına olduğunu düşünüyorum, bana eleştiri tadında yorum yapılması ve hatalarımın açıklanması bana mutluluk veriyor, tabiki zaman da önemli umarım usta fotoğrafçılarımız bu konularda birazdaha sağ duyulu ve destek olucu yorumlar yazarlar.

Tarih:26.02.2010 13:35:37     IP:88.***.***.21
Gökhan Kılıç
(freeman)
Yer: Kocaeli
Yaş: 37
Meslek: Serbest
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Saygı değer fotoğraf dostları.

Erdinç bey söylediklerinize canı gönülden katılıyorum, umuyoruz ki yapılan yorumların daha dikkatli ve eğitici olması

Tarih:05.03.2010 15:20:21     IP:88.***.***.233
Cevdet ÖZÇELİK
(poker333)
Yer: Bolu
Yaş: 58
Meslek: serbest.
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Saygı değer fotoğraf dostları.

size tamamen katılıyorum .

bu hususda malesef tüm çabalara rağmen bir arpa boyu yol alınamadı..

Tarih:12.03.2010 07:38:56     IP:85.***.***.246
Serdar Sağkan
(sarazen)
Yer: Çanakkale
Yaş: 71
Meslek: Boştagezer
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Saygı değer fotoğraf dostları.

Fotograf sitelerinde maalesef belirli bir fotograf kültür seviyesini oluşturmak mümkün degil.  Çok çeşitli bilgi ve fotograf kültürü seviyelerinde, fotogtrafın ne olup ne olmadıgı konusunda çok çeşitli fikirlere sahip insanlar, güya,  fotograf tekniğini geliştirmek, bilgi paylaşımından istifade etmek söylemiyle sitelere katılıyor. Ancak, aslında her fotografı için takdir edilmeyi bekliyor.  "sen beni alkışla ben seni alkışlayayım"  sisitemi içinde Her fotografı takdir edilen site üyesi kısa bir müddet sonra herşeyi bildigine ve usta fotografçı oldugunu sanmaya başlıyor ve buna kendi de inanmaya başlıyor. Sonra da eleştiriye tahammül edemiyor.

Netice de  siteye katılan bir iki kelam bilen ve bunu paylaşmak isteyen az sayıda fotograf meraklısı da küfür yemekten sıkılıp bu misyondan çekiliyor. Siteler ise tebrik ve hayranlık nidaları ile altları doldurulmuş abuk sabuk çalışmalar çöplüğüne dönüyor. Sonra da üyeler "biz aklıbaşında neden eleştiri alamıyoruz, tebrik, hayranlık  yorumları  bize bir şey vermiyor"" şeklinde şikayete başlıyor.

Maalesef tüm fotograf sitelerinde durum bu.

Bu döngü her  isteyenin katılabildigi sitelerde  sürüp mgidecektir. Profesyonel sitelerde ise üye sayısı ve tıklanma sayısı önemlidir.  Yani site yönetiminin istegi de çok tıklanmaktır. İşin ticari kuralı bunu gerektiri rçünkü ve haklıdırlar. Reklam çok tıklanan siteye verilir. Çok tıklanma çok üye sayısı ile mümkündür.

Yani fotograf sitelerinin üyeleri;"körler sagırlar biribirlerini agırlar" durumundadırlar. Aslında üyeler guruplar halinde kahvelerde buluşup, biribirlerini övseler de olur ya neyse, sanal dünya daha kolaydır. Neticede sevgili dostlar, İşin bu yönüne kafayı takmadan sitelerde   sadece iyi vakit geçirmeye  çalışmak daha akıllıca olur. Sitelerde  fotograf filan ögrenilmez. 

 

Tarih:19.03.2010 22:42:23     IP:188.***.***.111
utku temel
(tarzan)
Yer: Kocaeli
Yaş: 48
Meslek: Öğretmen
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Saygı değer fotoğraf dostları.
çok doğru
Tarih:19.03.2010 23:23:49     IP:88.***.***.224
Serdar Sağkan
(sarazen)
Yer: Çanakkale
Yaş: 71
Meslek: Boştagezer
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Saygı değer fotoğraf dostları.

Evet... Dediklerim dogru Utku bey dostum.

Ve işte bu yüzden , bu sitede de aynı şeyleri gördüğüm için... Bir iki fotografsevere bildiklerimle yardımcı olabilir miyim deyip te  yaptıgım yorum karşılıgında özel mesjla  küfür yediğim için... kimseye bir şey ögretmek zorunda olmadıgım  gerçegi de ortadayken...k ısa bir süre önce katıldıgım sitenin aktif üyelğinden sessiz sedasız ayrılıyorum.

 Hadi bana eyvallah...

 

 

Tarih:20.03.2010 00:41:18     IP:188.***.***.111
utku temel
(tarzan)
Yer: Kocaeli
Yaş: 48
Meslek: Öğretmen
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Saygı değer fotoğraf dostları.
Çook derin düşünmemek lazım Serdar Bey.Fotoğraf çekip eğleniyoruz kendi aramızda paylaşıyoruz felan filan ...Yine görüşürüz bi yerlerde.Selamlar.Ama hala haklısınız.
Tarih:20.03.2010 00:53:17     IP:88.***.***.224
remzi öner
(fotremner)
Yer: Aydın
Yaş: 75
Meslek: Fotoğrafçı & e.PTT Müdürü
Mesaj Gönder Profil Fotoğrafları
Ynt:Saygı değer fotoğraf dostları.
GÖKHAN BEY.YERİNDE BİR KONUYA DEĞİNMİŞŞİNİZ,KUTLUYORUM.HİÇKİMSE DOĞAR DOĞMAZ ÖRDEK MİSALİ SUDA YÜZER GİBİ YÜRÜYEMİYORSA; SÜRÜNMEK,DAYDAY,ADIM ATMAK VB AŞAMALARINI GEÇİRİYORSA HER MESLEKTE DE BÖYLEDİR.DOĞUŞTAN USTA OLMAK,PROFESYONEL FOTOĞRAFÇI OLMAK DA MÜMKÜN DEĞİL, BU EVRE EVRE...SONRA; BENCE AMATÖR,PARA KAZANCI OLMADAN SANATINI YAPAN,PROFESYONEL FOTOĞRAFÇI İSE BRANŞINDA PARA KAZANMA AMACIYLA FOTOĞRAF ÇEKENDİR.BİR İNSAN KENDİSİ İÇİN -PROF- DEMEMELİ.BUNU BU İŞİ BİLEENLER SÖYLEMELİ.BENİ TANIYANLAR USTA,HOCA,PROFESYONEL FOTOĞRAFÇI,FOTOĞRAF SANATÇISSI GİBİ TERİMLER KULLANIYORLAR...BANA GÖRE BEN HALA ÖĞRENCİYİM.BİLENLER -YAPICI OLARAK- YAPTIĞI YORUMUNA NEDEN, NİÇİN SEBEPLERİNİ YAZMALARI ÇOK DOĞAL,BENİM DE BEKLEDİĞİM BU.BEKLENTİM ÇOĞU ZAAMAN BOŞ KALIYOR.MADEM Kİ -PAYLAŞIM- BİRLİKTELİĞİ İÇİNDEYİZ,KIRILMAMAMIZ,KIRMAMAMIZ DAHİLİNDE YORUMLARIMIZ YOL GÖSTERİCİ NİTELİĞİNİ TAŞIMAALI.SONUÇTA HERKESİN İLGİ ALANI,GÖRÜŞÜ,BAKIŞ YÖNÜ, T  A R Z I..ÇOK FARKLI.SEVGİLER,SAYGILAR.
Tarih:27.03.2013 22:35:58     IP:95.***.***.194